A je to tu

9. októbra 2008 spolu 13 mamičiek a 1 mamička ešte nie z našej farnosti vychystali svojich 16 zlatíčiek a po niekoľkominútovej prechádzke zaparkovali pestrofarebné kočiariky pred tunajším Farským úradom, kde sa od 10. do 12. hodiny konalo avízované stretnutie matiek s deťmi. Týmto dňom sa začala epocha kvázi Materského centra vo Víťaze, z čoho pre mamičky na MD vyplýva, že „sa blýska na lepšie časy“.

Na začiatku stretnutia každé dieťatko dostalo balónik. Okrem jeho nafúkania musela každá mamenka vystrihnúť srdiečko z papiera a napísať doň meno svojho pokladíka. Srdiečka sme potom vložili do košíka, čo symbolizovalo, že sme naše slniečka dali do ochrany Pána Ježiša.

Potom nás privítal a povzbudil duchovný otec, fotoaparátom zvečnil M. Magda st. Nasledovalo predstavenie mamičiek a drobčekov, ale najviac asi zaujali povolania tatíkov.

Hlavným bodom programu bola voľná hra detí s hračkami, ktoré si priniesli z domu a neverending diskusia maminiek. Dobre padla voňavá káva či čaj. Ani drahúšikovia neobišli naprázdno. Menšie deti si naplnili brušká chrumkami a keksíkmi a najmenšie deti dojčením.

Podelili sme sa aj o skúsenosti s rôznymi časopismi pre mamičky a predškolákov.
Na záver sme sa pomodlili za všetky deti našej farnosti a dokonca vyšlo aj slnko.
Druhé stretnutie sa nieslo v podobnom duchu. Začali sme modlitbou za deti a aj sme si zaspievali. Nasledovalo predstavenie Biblie pre najmenších a potom sme spoločne navrhovali a schvaľovali pravidlá nášho spoločenstva. Čo sa odohrávalo na ďalších stretnutiach, o tom niekedy nabudúce.

Dúfam, že píšem za všetky, že sa už tešíme na ďalší štvrtok.

Samozrejme, pozývame aj ostatné mamičky, ktoré sú na materskej dovolenke a chcú si ju ešte viac spríjemniť. Spoločné stretávanie sa mamičiek posilňuje vedomie v ich vlastné schopnosti, umožňuje realizovať sa, participovať na spoločných aktivitách, zjednocuje rodinu a farnosť. Stretávania sa detí majú obrovský prínos pre malé deti, lebo slúžia pre vzájomné pomáhanie si, učenie sa a osobný rast. Poskytujú bezpečnú a tvorivú zábavu detí, spoznávanie okolitého sveta a budovanie prvých vzťahov. Svet vnímame rôzne a preto spolu dokážeme viac.

Ďakujem všetkým zúčastneným mamulienkam a predovšetkým duchovnému otcovi, ktorý nás podporil, povzbudil a poskytol nám priestor na spoločné stretávanie sa bez akýchkoľvek nárokov.

Mgr. S. Kolářová, Víťaz