Veľká noc je najdôležitejším sviatkom Zeme!


Keby sme hľadali odpoveď na otázku, ktorý cirkevný sviatok je najkrajší, určite by to vyhrali Vianoce. Sú láskyplné, príjemné na výzdobu svetielkujúce i bohaté na želania a darčeky. A čo najväčší sviatok? Je ním Veľká noc?

Ktovie. Jedno od druhého sa nedá oddeliť. Aj Ježiš Kristus sa musel najskôr narodiť a až potom… Každopádne sila Veľkej noci je v obrovskom Kristovom geste, alebo ak chcete, vykupiteľskom skutku. Narodiť sa nie je umenie. Ale položiť život za svoje názory, obetovať sa pre dobro druhých…

Aká je tá naša Veľká noc?

Možno sme práve na operačnom stole a kričíme od bolesti, možno prežívame tragédiu prepustenia z práce a sužujeme sa otázkou, či teraz zabezpečíme svoje deti, rodinu, alebo možno len svoje potreby. Možno sme sa dostali na ulicu – jednoducho nás vyhodili z bytu, lebo sme nemali na nájom. Možno prežívame zúfalosť ženy, ktorej muž sa opíja, alebo ju dokonca bije. A ktovie, či jeho správanie nesúvisí s niektorým z už spomenutých dôvodov. A vy sa trápite s ním. A možno sme opustení starci, na smrteľnej posteli melieme z posledného… Ba možno trpíme klebety v bulvárnych novinách, sme vo väzení, trpíme nespavosťou, bolesťami chrbtice…

Ach, Bože, toľko je toho! Taká je ponuka veľkonočných bolestí, ponukový list krížov nonstop otvoreného hypermarketu.
Snáď už každý Boha zasypal jóbovskými otázkami: Prečo práve ja? Prečo práve toto?

Populárny taliansky spisovateľ Alessandro Pronzato, veľký popularizátor a znalec evanjelií, tvrdí: „Boh neprišiel odstrániť ľudskú bolesť. Neprišiel nám predniesť učenú prednášku o utrpení. Nepriniesol nám vysvetlenie. Urobil čosi viac. Čosi nesmierne božského. Prišiel sa podeliť, zúčastniť sa, vziať na seba bolesť ľudí.“

Inými slovami, Ježiš Kristus prišiel urobiť z ľudskej bolesti sviatosť, analgetikum, liek, ktorý môže zachrániť svet. A do tohto procesu sme pozvaní aj my. My všetci, ktorí sa teraz cítime dobre, možno nám nič vážne nechýba aj vďaka viere, že akákoľvek bolesť a smrť má svoje pokračovanie v tajomnej večnosti. Po našom vzkriesení.

Marek Hnat, farár vo Víťaze

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.