„Hurá“ a „Pohroma!“

… tak by sa dal charakterizovať príchod letných prázdnin v amerických rodinách. Deti sa samozrejme veľmi tešia na zaslúžené prázdniny a pre rodičov začína obdobie stresu, čo s deťmi počas prázdnin.

Škola tu končí začiatkom júna a začína okolo 10. augusta. Bohatšie rodiny si najímajú platené „opérky“, teda opatrovateľky detí. Dať deti na starosť babkám, s tým som sa tu nestretol. Rodiny si v mnohých prípadoch pomáhajú s opatrovaním detí navzájom. Veľa rodín si dopredu predpláca prázdninové kempy, tie sú väčšinou pri základných školách. Niektoré sa začínajú ako v bežné vyučovacie dni ráno a končia okolo piatej poobede. Na mesiac to rodinu stojí od 300 do 500 dolárov. Iné prijímajú deti od deviatej iba do jednej poobede. Je samozrejmosťou, že v cene nie je zahrnutá strava. Program je  pre deti veľmi zaujímavý. Je vyplnený všetkými možnými športovo-záujmovými aktivitami, kultúrnymi krúžkami a návštevami rôznych  odpočinkovo-relaxačných zariadení, ako napr. vodné parky, zoologické záhrady, bazény a pod. Veľmi populárne sú kempy pri cirkevných školách, lebo tieto majú najzaujímavejší program a sú pomerne najlacnejšie. Nie je pravidlom, že deti sa venujú  náboženským aktivitám, ale troška sa dotýkajú aj tejto oblasti. Učia sa napr. zborovému kostolnému spevu a pri nedeľnej sv. omši sa potom prezentujú. Zaujímavý program majú tu presbyteriánske kempy. Tie sú najlacnejšie. Poplatok na týždeň je iba 10 dolárov, ale každý deň rodičia prispievajú na rôzne dotácie, poväčšine pre nemocnice a detské domovy. Tak napr. v pondelok  každé dieťa donesie nepoužité zubné kefky a pasty. Ďalší deň konzervované potraviny v dohodnutej hodnote, na ďalší deň, tiež podľa dohody, rodičia, resp. deti prinesú hračky a pod. Keďže naše mesto Jacksonville je prímorským rekreačným mestom, veľa kempov je  prispôsobených možnostiam, ktoré je možné praktizovať  v súvislosti s  využitím mora. Je teda samozrejmosťou plavecký kemp, kemp výučby surfingu alebo kemp plavčíkov – záchranárov. Pri všetkých druhoch kempov je samozrejmé, že rodičia si zabezpečujú prívoz a odvoz detí. Ďalšou populárnou formou sú podobné kempy ako boli u nás pionierske tábory. Deti odchádzajú do týchto kempov poväčšine na tri týždne. Najobľúbenejšie sú zrubové tábory. Ide v podstate o najjednoduchšie zrubové domky hlboko v lesoch a ďaleko od civilizácie. Ich zariadenie je veľmi primitívne: drevené postele ako u nás v chlapčenských kolibách, žiadne skrine, iba police. Posteľné prádlo, paplóny a vankúše si deti prinášajú z domu. Program je zameraný na rýdzi skauting a la western: teda jazda na koňoch, streľba šípmi, plávanie v rieke či  v jazierkach, žiadne televízory ani videá, varenie na otvorenom ohni, teda zábava, akú ponúka  iba zabudnutá indiánska kultúra. Je to iba veľmi stručné  charakterizovanie prázdnin detí  základných škôl. Je tu omnoho širšieSPEKTRUM možností.U teenagerov je to väčšinou veľmi jednoduché. Prázdniny … tvrdá alebo menej tvrdá práca v prvej polovici prázdnin a v druhej  odchod kdesi veľmi ďaleko, buď v Amerike alebo v prípade  majetnejších do sveta. U študentov vyšších stredných škôl a univerzít je normálne, že si berú letné semestre, teda pokračujú v štúdiu a prácu pridajú k tomu. Tak je to napríklad aj v prípade mojej dcéry. Aby sa nepovedalo, tak nejaký ten troj-štvordňový výlet na spestrenie, napr. do New Yorku alebo do Orlanda. Práve sa začínajú vytúžené a zaslúžené prázdniny deťom a mládeži i u nás na Slovensku. Dovoľte mi teda, „prázdninári“, popriať Vám, aby ste ich užili v zdraví, pohode a fantastickej letnej nálade. Nepokazte si ich úrazmi a predovšetkým naberte veľa síl do ďalšieho školského roka. To Vám z úprimného srdca praje

Ondrej Foriš, dočasne žijúci s rodinou na Floride

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.