Ruženec – dobre sa modliť a správne žiť

„Ruženec je najlepším prostriedkom na dosiahnutie dvojakého cieľa: dobre sa modliť a správne žiť.“


Myšlienkou od pápeža sv. Pia V., dominikána sme 3. septembra 2006 začali duchovnú obnovu pre členov Ružencového bratstva (ďalej RB) v kostole sv. Jozefa, robotníka vo Víťaze. Naše RB má 47 ruží, t. j. 940 členov od 6 rokov veku až po najstarších. Vznik RB vo Víťaze sa traduje od roku 1890 – 1892 až podnes vďaka našim predkom, rodičom a najmä dôvere a úcte k Ružencovej Panne Márii, ktorá nám v mnohých ťažkých životných skúškach pomáha a vypočuje naše modlitby a prosby. Duchovnú obnovu viedol promótor pre RB na Slovensku páter Šimon Tyrol. Doobeda sme mali dve sv. omše, pred slávením ktorých bol rozjímavý ruženec slávnostný a ruženec svetla. Vo sv. omši bolo čítané Božie slovo z listu sv. Jakuba: „V tichosti prijmite zasiate slovo, ktoré má moc spasiť vaše duše. A slovo aj uskutočňujte, nebuďte len poslucháčmi, ktorí klamú sami seba.“ (Jak 1, 17-18.21b) Veríme, že toto Božie slovo ako „dvojsečný meč“ pomohlo všetkým prítomným otvoriť svoje srdcia aj počas homílie a prednášky, ktoré boli zamerané na úvodnú myšlienku – dobre sa modliť a správne žiť. Páter Šimon vyzval všetkých prítomných, aby často mysleli na svoje krstné sľuby, ako ich plnia, na to, prečo sa modlia sv. ruženec, že „cez stretnutie v ruženci s Máriou spoznávame život Ježiša“. Povzbudivé boli pre nás slová: „… každá sv. omša je predsieňou do neba a najhoršou modlitbou je tá, keď nie je žiadna“. Poobede sme sa opäť všetci stretli v kostole na adorácii, vešperách, výmene ružencových tajomstiev a požehnaní novej ružencovej zástavy, ktorá je akoby mariánskym majákom na poslednej ceste časného života člena RB na cintorín. Nám žijúcim pripomína, že cesta k Ježišovi vedie cez Máriu. Nakoniec sme si obnovili sľub člena RB. Za tento požehnaný deň, bohatý na milosti, patrí úprimná vďaka Pánu Bohu, ružencovej Panne Márii, ako aj pátrovi Šimonovi Tyrolovi, ktorému z celého srdca v modlitbách vyprosujeme stálu ochranu Matky Božej, hojnosť darov Ducha Svätého a pevné zdravie. Touto cestou sa chcem poďakovať aj nášmu duchovnému otcovi Oliverovi Székelymu, ktorý nás neustále povzbudzuje k takýmto duchovným akciám a k modlitbe sv. ruženca. Pán Boh vás odmeň dobrým zdravím, hojným požehnaním a Matka Božia nech vás ochraňuje a sprevádza na vašej kňazskej ceste.

Emília Uličná – hlavná horliteľka, Víťaz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.