Trampoty v manželstve

Čo musia mať manželia?

– dobrú hlavu, pretože ju často stratia,

– dobré zuby, pretože musia často kadečo prehrýzť,

– dobrý chrbát, pretože toho musia často veľa uniesť,

– dobrý žalúdok, pretože musia často stráviť tvrdé sústa,

– dobré nohy, pretože ich často tlačia topánky hneď na mnohých miestach.

Jednoducho trpezlivosť patrí k hlavnej výzbroji, ktorú si manželia nesmú zabudnúť vziať so sebou na spoločnú životnú cestu.

Povedali sme si už, že pohlavný styk je vyjadrením manželského zväzku, spečateného Duchom Svätým. Je viditeľným znakom tejto neviditeľnej skutočnosti. Manželský život je darom od Boha. A táto skutočnosť sa stáva najzjavnejšou, keď sa manželia dávajú jeden druhému v láske a toto vzájomné stretnutie ich robí „jedným telom“.


V manželstve si musíme neustále klásť odpovede na otázky:

1. Chceme ostať verní svojim manželským sľubom?

2. Sme naozaj odhodlaní ostať verní svojim manželským sľubom bez ohľadu na ťažkosti, ktoré to so sebou bude prinášať?

3. Sme naozaj odhodlaní ostať verní svojim manželským sľubom bez ohľadu na to, že budeme musieť zmeniť spôsob svojho zmýšľania a správania sa?

4. Sme naozaj odhodlaní ostať verní svojim manželským sľubom bez ohľadu na to, že budenie musieť prinášať obety a prosiť Boha o milosť, aby nám pomohol zachovať vernosť?

Verím, že sme na všetky štyri otázky odpovedali ÁNO. Tieto otázky nežiadajú od nás nič viac ako to, k čomu sme sa pri oltári zaviazali: žiť čestne a pravdivo svoje sľuby v dobrom i zlom, v čase dostatku i nedostatku, bez ohľadu na cenu a to až do smrti.

Teraz sa zameriame na objasnenie vernosti manželského sľubu v sexuálnom vzťahu manželov. Vernosť nárokom lásky je bezpochyby náročná. Ale chcem každého vyzvať: Majte odvahu a nebojte sa! Nájdite v sebe morálnu silu ostať verní nárokom lásky bez ohľadu na cenu, ťažkosti a prinesené obety. Nájdite odvahu dodržať ÁNO, ktorým ste, dúfam, odpovedali na predchádzajúce otázky. A nájdite odvahu byť zásadoví bez ohľadu na to, čo vás to stojí.

Postavte sa problémom tvárou v tvár. Nestrkajte hlavu do piesku. Nedajte sa zlomiť. Nehľadajte výhovorky! Zbytočne neracionalizujte. Nebráňte sa pocitom bolesti, ktoré so sebou prijatie nárokov lásky prináša. Keď budete týmto „umieraním“ prechádzať, objavíte slobodu, ktorú nám vydobyl Kristus.

Čnosť čistoty potrebujú aj manželské páry, nielen snúbenci

Názor, že Cirkev pobáda ľudí k čistote len pred manželstvom, je častý, ale aj mylný. Keď naozaj chápeme podstatu čnosti čistoty, musíme vedieť, že toto tvrdenie by znamenalo, že manželia sa už nemusia mať radi. Čistota nie je totožná s abstinenciou. Čistota je čnosť, ktorá oslobodzuje všetky naše sexuálne myšlienky, túžby a správania sa od hľadania samých seba a smeruje ich k pravde autentickej lásky. Takže ak sa majú manželia skutočne milovať, čnosť čistoty nie je iba možnosťou, ale je nevyhnutnou požiadavkou. Každý je povolaný k čistote, pretože každý je povolaný k láske. To, ako budeme čistotu žiť, však samozrejme závisí od nášho stavu. Pre ľudí nežijúcich v manželstve to znamená abstinenciu od sexu, pretože k tomu ich povoláva opravdivá a skutočná láska.

Pre ľudí žijúcich v manželstve to však znamená, že každý sexuálny prejav musí byť čestným vyjadrením manželského záväzku. Každé správanie, ktoré protirečí slobodnému, úplnému, vernému a potencionálne plodnému dávaniu sa, ku ktorému sa manželia pri oltári zaviazali, by bolo urážkou samotnej podstaty sexu. Inými slovami, bolo by to porušením čistoty.

Nikdy nie je neskoro na rast v chápaní a žití pravého významu sexu. Náš Boh je trpezlivý, milosrdný a láskavý, chce nás pritiahnuť bližšie k sebe. O to viac v snubnom vzťahu! Pre manželské páry je rast v pravej sviatostnej podstate sexuálneho vzťahu jedným z hlavných spôsobov približovania sa k Bohu, aj k sebe navzájom.
Ján Pavol II. nazýva úsilie urobiť sex pravou jednotou osôb, pravou sviatosťou Božej lásky (a nielen prostriedkom sebauspokojenia), sex sa podobá sviatosti lásky, ktorú nachádzanie v Eucharistii. Tá je analogicky zavŕšením nášho manželstva s Kristom. Ak hodne prijímame Kristovo telo, stáva sa v nás (v spojení s krstom) zdrojom Božieho života, svätosti a radosti. Keď Kristovo Telo prijímame nehodne, jeme a pijeme ho na vlastné odsúdenie, pretože znevažujeme Eucharistiu. Robíme niečo, ale to, čo tým vyjadrujeme, v skutočnosti nemyslíme vážne.

Podobne, ak manželia prijímajú svoje telá v pohlavnom spojení hodne, ich sexuálna jednota sa stáva v ich manželstve zdrojom života, svätosti a radosti, ale ak manželia niečo robia a nemyslia vážne to, čo tým vyjadrujú – alebo ešte horšie, nejakým spôsobom sa snažia poprieť to, čo ich skutok znamená – ich pohlavné spojenie sa stáva zdrojom nevyhnutného nepokoja v ich manželstve, ktorý časom pomaly (alebo nie až tak pomaly) povedie k rozkladu ich manželstva zvnútra. Opäť nie je náhodou, že k dramatickému rastu rozvodovosti aj v našej krajine dochádza súčasne s rozsiahlym zanechaním kresťanskej sexuálnej morálky. Preto prakticky nemožno preceniť dôležitosť čnosti čistoty v manželstve.

Cirkev nikdy neučila, že muži môžu slobodne zneužívať svoje ženy. Naopak, vždy hlásala, že majú milovať svoje manželky, ako Kristus svoju Cirkev. To sa týka aj ich správania v spálni. Mnohé ženy, aj keď si to samy neuvedomujú, pociťujú k svojim mužom odpor, ktorý pramení z toho, že ich muži používajú ako prostriedky na dosiahnutie vlastného orgazmu. Pôžitkárstvo mužov je často príčinou bludného kruhu: manžel túži po sexe zo sebeckých dôvodov, jeho žena kladie odpor, lebo sa cíti zneužívaná. Muž sa ešte viac sťažuje, že jeho žena „nejaví záujem“; žena sa čeliac mužovým výčitkám a požiadavkám ešte viac stiahne. Ďalšou príčinou je fakt, že väčšina mužov obviňuje svoje ženy, aj keď v skutočnosti nesú veľký podiel viny sami. Vina je samozrejme na oboch stranách. Rovnováhu úprimnej lásky v sexuálnom živote musia udržiavať obaja. Rovnováhu má však zabezpečovať skôr muž. On, akoby nesie zvláštnu zodpovednosť (je predsa hlavou) za to, či je táto rovnováha udržovaná, narušovaná alebo znovu obnovená!

MUDr. Vaščák Blažej, Široké

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.