Sv. Tomáš Becket


Narodil sa v roku 1118. Zomrel 29. 12. 1170.

Pohľady na smrť sv. Tomáša Becketa, resp. či anglický kráľ Henrich II. ho dal zákerne zavraždiť, alebo to vykonali jeho štyria oddaní rytieri?
Sv. Tomáš Becket slúžil v katedrále omšu, keď dnu vtrhli štyria rytieri s vytasenými mečmi, kričiac na neho, aby sa podriadil vôli svojho kráľa. Tomáš Becket si pevne stál za svojím presvedčením, na čo sa hneď štyria rytieri vrhli na neho a bodali mečmi.

Čo tomu predchádzalo?

Išlo tu o kolíziu dvoch práv – cirkevného a svetského. Kráľ Henrich II. presadzoval tzv. Clarendonstké zákony, kde si vyhradzoval právo zasahovať do cirkevného práva a zakazoval kňazom odvolať sa do Ríma k pápežovi. Tomáš Becket chcel uchrániť nezávislosť cirkvi od kráľovskej moci. 24. decembra sa konala hostina v Ruáne v Normandii, na ktorej kráľ Henrich II. svojím výbuchom hnevu spôsobil veľkú tragédiu. Prišla duchovná delegácia z Anglicka, samozrejme boli to kňazi, ktorí nemali Becketa v láske. Kráľovi oznámili, že canterburský arcibiskup odmietol uznať korunováciu jeho syna za platnú. Henrich II. sa rozzúril, začal hádzať predmetmi okolo seba a zvolal: „Či sa nenájde niekto, kto ma zbaví tohto nehodného kňažúra? Čo za hada som si to choval na prsiach?!“ Na to sa hodil na zem a jeho zvíjanie pripomínalo epileptický záchvat. Štyria kráľovi oddaní rytieri vidiac takéto „utrpenie“ svojho kráľa sa rozhodli vykonať svoj hrozný zločin. Je pravdepodobné, že hneď nemali v úmysle arcibiskupa zabiť. Chceli ho len postrašiť, ale keď videli jeho veľké odhodlanie – zavraždili ho.

Podľa tohto príbehu to vyzerá, že Henrich II. bol za zavraždenie svojho priateľa zodpovedný len svojím výrokom v afekte. Okrem toho mal povesť spravodlivého panovníka.

Prichádza do úvahy aj druhá možnosť, že to vystúpenie Henrich II. len zahral, na čom sa mohol dohodnúť so svojimi štyrmi rytiermi. Isté však je, že týchto rytierov kráľ nepotrestal, čím na seba vrhol oprávnené podozrenie, že tak rozkázal on.

Následky
Následky však boli pre kráľa Henricha II. kruté, či už mohol za priateľovu smrť alebo nie. Spikli sa proti nemu francúzsky a škótsky kráľ, dokonca i jeho manželka i synovia. Celý svet bol zhrozený kráľovým konaním. Henrich II., keď sa dopočul o Becketovej smrti, zatvoril sa na svojom hrade a nikoho k sebe nepúšťal. Názory na jeho konanie boli rozdielne: jedni si mysleli, že za svojím priateľom smúti úprimne, iní, že to len hrá.

V roku 1173 bol Tomáš Becket vyhlásený za svätého. Henrich II. v Canterburskej katedrále toho istého roku sa verejne kajal za svoju vinu. Prehlásil, že nedal zavraždiť arcibiskupa, nechal sa zbičovať pred svojimi poddanými. Štyria rytieri sa tiež kajali, odišli bojovať do Svätej Zeme, kde všetci padli v boji.

Smrť kráľa Henricha

Posledné roky musel čeliť svojím rebelujúcim synom: najstaršiemu synovi Henrichovi, ktorý sa ho pokúsil dvakrát zavraždiť. Nevedel mu odpustiť vraždu Becketa. Nakoniec zomrel v roku 1186, tri roky predtým zomrel Geodfrey. A azda najkrutejšieho sklamania sa dočkal priamo na smrteľnej posteli, keď mu jeho dvoran oznámil, že najmladší syn Ján ho tiež zradil. Henrich II. zomrel na francúzskom hrade Chinon. Keď starý kráľ ležal na katafalku, prišiel mu vzdať poslednú úctu jeho syn Richard levie srdce, ktorý bol jeho právoplatným dedičom. Jediný, kto oplakal starého kráľa, bol Richard. Dokonca ho museli vyniesť von, lebo pri pohľade na otcovu zničenú tvár stratil vedomie. Richard levie srdce si vyčítal svoje správanie k otcovi ešte roky potom.

Gabriela Závacká

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.