Boli sme pri birmovanskej skúške…

Sme na fare. Sedím tu s Lenkou Novotnou, ktorá pred chvíľou absolvovala skúšky pred prijatím sviatosti birmovania.

Čo si cítila, keď otec duchovný vyhlásil že bude v našej farnosti birmovka? Čo ťa vtedy napadlo ako prvé?

Na začiatku to bola nervozita, že sa to už týka aj mňa, lebo predtým to boli vyššie ročníky a teraz som to musela absolvovať aj ja. Tešila som sa.

Na čo si sa tešila?

Na prijatie samotnej sviatosti birmovania a na to, čo s tým príde.

Veľa sa rozprávalo na začiatku o kresťanskej dospelosti. Vedela si si predstaviť, čo je to kresťanská dospelosť?

Vlastne, že prijatím sviatosti sa môžem stať tým právoplatným kresťanom a že prijmem Ducha svätého.

Modlíš sa k Duchu Svätému?

Áno.

Pomáha?

Hlavne v škole.

Tak to je sila. Bola si spokojná so stretnutiami, ktoré potom prebiehali. Malo ich byť viac, alebo mali byť viac podrobnejšie, odbornejšie?

Bola som spokojná, vystihovali všetko, čo mali.

Mali ste len jedného alebo viacerých lektorov?

Viacerých. Najprv sme mali stretnutia s duchovným otcom, potom s pani katechétkou a nakoniec s pani Štofanákovou a pani Ondrovou.

Takže kvalitatívne to boli rovnocenné stretnutia. Všetko to vyvrcholilo dnešnou skúškou. Veľa si sa učila?

Učila som sa všetky otázky, aj prikázania a všetko k tomu.

Na skúške, ktorej som bol svedkom, si to zvládla na výbornú. Takže nemáš s tým problém?

Už nie. Zo začiatku bola nervozita.
Veľmi sa tešíš na 18. apríl?

Určite.
Ďakujem.

Oslovil som ďalšie birmovankyne, ktoré taktiež absolvovali skúšku.

Najprv sa predstavte.

Denisa Čechová, Michaela Adamkovičová, Anna Bartošová.

Čo ste prežívali, keď otec duchovný vyhlásil, že bude v našej farnosti birmovka. Čo vás vtedy napadlo?

Denisa: Že to bude skúška dospelosti.
Michaela: Asi to isté a veľmi ma to potešilo.
Anna: Mňa tiež.

Potom prichádzali stretnutia s duchovným otcom, s pani katechétkou. Páčili sa vám tie stretnutia?

Veľmi.

Pamätáte si ešte témy?

Pozerali sme filmy, mali sme rôzne prednášky.

Viete si vybaviť, čo je to kresťanská dospelosť, čo za tým všetko je? Je to zodpovednosť byť dospelým kresťanom?

Určite.

Báli ste sa skúšok?

Hej, veľmi.

A učili ste sa?

Hej.

Birmovka je také silnejšie stretnutie s Duchom svätým. Modlite sa ku Duchu svätému?

Áno.

Lenka prezradila, že hlavne v škole.

To áno.

Aj keď skúšky birmovancov boli iba na začiatku, spýtal som sa aj skúšajúcich. Ako to prebieha?

Duchovný otec Peter, hlavný skúšajúci:

Prebieha to dobre, birmovanci sú pripravení. Vedia, a čo je hlavné, snažia sa. Verím, že všetko, čo sme im odovzdali, či ja mojim „Ovčancom“, ktorých učím, alebo aj váš duchovný otec, zužitkujú vo svojom praktickom kresťanskom živote. Dúfam, že sa nesklamem! Verím, že ten čas, čo sme s nimi strávili, nebol zbytočne stráveným časom. Ešte raz, začiatok je dobrý, uvidíme, aké to bude na konci.

Duchovný otec Oliver, ste spokojný s priebehom skúšky?

Zatiaľ áno. Ale život ich lepšie vyskúša, tak, aby boli zodpovednýíaj aj ako občania, aj ako veriaci.
Ďakujem za rozhovor.

Milí birmovanci!

Onedlho prijmete sviatosť birmovania a budete môcť pocítiť silu pôsobenia darov Ducha svätého, pretože Boh Vás prijme ako dospelých vo viere. Aby Vaša viera nebola viac detská, aby ste ju nebrali len cez akýchsi anjelikov a čertíkov s rožkami a cez detské modlitbičky, ktoré ste sa kedysi dávno naučili naspamäť.

Ale aby ste pocítili ozajstnú Božiu prítomnosť, zažili skutočné priateľstvo a šťastie môcť byť Jeho deťmi.

PS.: Pozrite si foto na obálke.

pripravili: M. Magda a M. Gondová