Svätá omša XV.Je symbolom nášho krstu. Pripomienkou nášho očistenia od dedičného hriechu, ale aj od akéhokoľvek iného hriechu. Je symbolom života vo všeobecnosti, vo Svätom písme je symbolom Ducha Svätého a znovuzrodenia. Vo vode potopy sa skončil hriech, ale na vlnách potopy sa zachránil život. Sám Ježiš hovorí Nikodémovi: „Musíš sa zrodiť z vody a z Ducha Svätého.“ To znamená nechať sa očistiť od hriechov a nechať sa znovu zrodiť Bohom.

Svätená voda je aj zbraň v boji proti zlému duchu. Voľakedy ľudia nemali taký problém so zlým duchom ako my dnes, lebo verili v jeho existenciu a preto všetko, čo prichádzalo do príbytku, muselo prejsť dverami. Pri dverách na stene bola pribitá svätenička so svätenou vodou a všetko, čo prichádzalo do domu, bolo pokropené svätenou vodou. Niektorí „pokrokoví“ neveria v moc svätenej vody a preto ju odmietajú. No na vlastnú škodu. Ona mi môže pripomenúť môj krst a tým aj moc zvíťaziť nad zlým duchom, lebo v krste som bol poznačený Duchom Svätým, ale môže aj zahnať zlého ducha. Svätenú vodu by sme mali užívať častejšie aj doma, nielen pri vstupe do chrámu.

„Všetko o sv. omši“ Mgr. Vladimír Balucha

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.