Áno Márii


Bratia a sestry, znovu je tu mesiac modlitby posvätného ruženca, opäť je tu október, mesiac intenzívnejšej modlitby k Panne Márii. Je tomu už rok, čo sme putovali z príležitosti 10. výročia vzniku našej farnosti do mariánskych svätýň La Salette, Lurdy a Fatima. Boli to neopísateľné chvíle, ktoré sme prežili v spoločenstve Panny Márie. Samozrejme, aj po príchode domov je nám Mária nablízku a s nami, najmä, keď sa modlíme posvätný ruženec alebo iné mariánske modlitby. Pred niekoľkými dňami Svätý Otec Benedikt XVI.pri príležitosti 150. výročia zjavenia Panny Márie v Lurdoch dievčatku Bernadete, taktiež putoval do tejto mariánskej svätyne. V nedeľu po modlitbe Anjel Pána povedal zhromaždenému ľudu tieto povzbudzujúce slová:
„Drahí pútnici, drahí bratia a sestry, každý deň nám modlitba Anjel Pána ponúka možnosť na okamih sa zamyslieť uprostred našich aktivít nad mystériom vtelenia Božieho syna. Napoludnie, keď začíname pociťovať ťažkosť z celého dňa, naša disponovanosť a naša štedrosť sú obnovené kontempláciou Máriinho „áno“. Toto jasné a bezpodmienečné „áno“ pramení v mystériu Máriinej plnej a ucelenej slobody, zbavenej každej náklonnosti k hriechu vďaka privilégiu jej Nepoškvrneného počatia. Toto privilégium, udelené Márii, ktoré ju odlišuje od našej všeobecnej situácie, nás od nej nevzďaľuje, ale naopak – približuje nás k nej. Zatiaľ, čo hriech rozdeľuje a vzďaľuje jedných od druhých, Máriina čistota ju robí nekonečne blízkou našim srdciam, pozornou voči každému z nás, a túžiacou po našom skutočnom dobre. Môžete to vidieť tu v Lurdoch, ako aj na všetkých mariánskych pútnických miestach, kde nesmierne zástupy prichádzajú k Máriiným nohám, aby jej zverili to najintímnejšie, čo každému osobitne leží na srdci. To, čo sa mnohí kvôli rozpakom alebo hanbe neodvážia zveriť ani svojim najbližším, to zverujú tej, ktorá je celá čistá, jej Nepoškvrnenému srdcu, s jednoduchosťou, bez zábran a v pravde. Pred Máriou, práve vďaka jej čistote, sa človek neváha ukázať vo svojej slabosti a odovzdať jej svoje otázky i pochybnosti, ako aj sformulovať svoje nádeje i najtajnejšie túžby. Materinská láska Panny Márie odzbrojuje každú formu pýchy, robí človeka schopným vidieť sa takým, aký je, a inšpiruje ho k túžbe obrátiť sa a vzdať slávu Bohu…
Bratia a sestry, členovia Ružencového bratstva, všetci mariánski ctitelia, zamyslime sa nad svojou láskou, s akou sa modlíme svätý ruženec a či nás modlitba k Márii približuje k nej a k jej synovi Ježišovi.

Mgr. Oliver Székely, duchovný otec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.