Svätci dnešnej doby


Bratia a sestry, opäť ste otvorili Spektrum, aby ste si pri čítaní jeho strán oddýchli alebo sa povzbudili zaujímavým príbehom. Tomu sa úprimne teším. Sviatok Všetkých svätých, ktorý sme pred týždňom oslávili, nám otvára horizonty veľkého zástupu svätých, ktorí nás povzbudzujú svojimi životmi. Ich životy charakterizuje jedna vec: vo svojej dobe žili vieru, nádej a lásku k Bohu a k ľuďom. A to sa očakáva dnes aj od nás. Nasledovať Krista v duchu a prostredí dnešnej doby. Ako vyzerajú dnešní svätci:

• svätí sú nápadní svojou vľúdnosťou k druhým, svedomitosťou v práci a tým, že sa na nich dá spoľahnúť,

• svätí veľmi nehovoria s ľuďmi o Bohu, ale viac s Bohom o ľuďoch, ktorí medzi nimi žijú,

• svätí poznajú svoju vieru z osobného presved-čenia a vedia, prečo veria v Bohu,

• svätí riešia problémy s pokojom v srdci, lebo vedia, že nad všetkými udalosťami sveta je Boh, ktorý vie i zlé obrátiť na dobré, kto v neho dôveruje,

• svätí si nevšímajú to, čo sa o nich hovorí za ich chrbtom. Keď im niekto vytkne chybu, premýšľajú, ako ju napraviť.

• svätí nikomu nevnucujú svoj názor. Pôsobia na druhých svojim príkladom, svojou osobnosťou.

• svätí denne striasajú všetko staré. Každý deň sa snažia vytvoriť zo seba lepší typ človeka, lepšiu podobu kresťana.

• svätí nie sú svätí preto, žeby nikdy neklesli. Sú svätí preto, že po každom páde vždy znovu povstali k novému úsiliu o dobro.

Som rád, že ste si opäť otvorili náš farský časopis, v ktorom ste sa dočítali, že svätými môžete byť aj vy. Nie je to najkrajšie, čo ste sa mohli v tejto chvíli dozvedieť? Poďme všetci spoločne pracovať na našom posväcovaní, na našej svätosti. Poďme spolu s túžbou: chceme byť svätí.

Mgr. Oliver Székely, duchovný otec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.