Jaskyňa Mlieka s kaplnkou Matky Božej


Jaskyňu Mlieka, ktorú si uctievajú podnes betlehemskí kresťania, spravujú otcovia františkáni od 14. storočia. Traduje sa, že kvapky mlieka, ktoré padli z lona Panny, keď kojila dieťatko Ježiša, spôsobili bielu farbu stien jaskyne. Tá sa stala cieľom pútí veriacich, ktorí prosili od Matky Božej milosti k pôrodu a kojeniu.


Malý hospic a kostolík boli postavené nad jaskyňou v r. 1871 a následne v r. 1935 miestni umelci ozdobili priečelie vchodu do jaskyne opracovaním perlorodky. V blízkosti miesta boli objavené zvyšky železnej doby, stredoveké hrobky a byzantská mozaika. Nová kaplnka v priľahlej oblasti jaskyne a jej prepojenie priamym prechodom bude slúžiť pútnikom, ktorí navštívia v Betleheme sväté miesta spojené s narodením Ježiša Krista.

Inšpirujúce motívy

Nová kaplnka zasvätená Matke Božej v blízkosti svätyne jaskyne Panny Márie mlieka chce byť svedectvom krásy a lásky Márie. Vytvoril som ju s myšlienkou na čistý kvet, ktorý vo svojej korune prijíma ako v kolíske Dieťa Ježiša. Prial by som si, aby všetci veriaci, ktorí vstupujú do nového kostola, mohli prežiť hlbokú mystickú skúsenosť.

Technické poznámky

Projekt: 2002 začiatok prác: 2004 Stavba konštrukcie: palestínski technici a robotníci. Kaplnka sa rozprestiera na ploche 300 m2. Oltár, ambón a sedadlá pre celebrantov sú bloky vytesané z lokálneho kameňa. Steny sú z liateho betónu, posilnené železnou štruktúrou. Vonkajšok je obložený hrubými, ružovými obkladačkami z Betlehema. Ume­lecké okná v rozmere 62 m2 sú z fúkaného (antického) skla zmiešaného olovom. Okolitý ambient určený na expozície a výstavy dosahuje 400 m2.

Architekt: Luigi Leoni

Slovenskí katolíci spolupracovali na diele:

– finančnou podporou
– zhotovením lavíc
– darom kópie gotickej sochy Panny Márie z Lendaku (za rímskokatolícku Cirkev)
– darom ikony dojčiacej Panny Márie (za gréckokatolícku Cirkev)

podľa reklamného letáku

Jeden komentár k “Jaskyňa Mlieka s kaplnkou Matky Božej”

  1. Sláva Isusu Kristu. Prosím vás dá sa pozháňať alebo kúpiť Prášok z Jaskyne Mlieka? Môj syn Radoslav a nevesta Mária sú manželia spolu 9 rokov a nemôžu mať deti. Veľmi by som túžila im pozháňať tento prášok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.