Sviatosti a sväteniny


Počas svojho života prijímame sviatosti, ale aj sväteniny. Pozrime sa všeobecne na rozdiel sviatostí a svätenín.

Na sviatok Troch kráľov svätíme vodu. V deň Obetovania Pána v chráme, na Hromnice, pri zvláštnom obrade svätíme hromničné sviečky. Potom sa udeľuje svätoblažejské požehnanie. Na začiatku pôstu sú naše čelá poznačené posväteným popolom. Každý z nás by mal začať i skončiť deň prežehnaním a modlitbou. Mnohí z nás nosia okolo krku krížik alebo medailónik. Doma máme na stenách kríž, niekto aj svätenú vodu. Aké sú to obrady, aké sú to úkony a veci, ktoré spestrujú naše bohoslužby, ktoré ovplyvňujú aj náš civilný život? Hovoríme im sväteniny. Je rozdiel medzi sviatosťami a sväteninami? Áno a veľký!

Sviatosti sú posvätné úkony, ktoré ustanovil Pán Ježiš na posvätenie našej duše. Je ich sedem: krst, birmovanie, Sviatosť Oltárna, sviatosť pokánia, pomazanie chorých, posvätenie kňazstva, manželstvo. Niektoré je možné prijať len raz v živote (krst, birmovanie, posvätenie kňazstva).

Sväteniny sú posvätné úkony a veci, ktorými nás Cirkev zveruje do Božej ochrany.

Rozdiel je v tom, že:

– sviatosti ustanovil Kristus – sväteniny Cirkev;
– sviatosti je sedem – svätenín mnoho;
– sviatosti pôsobia svojim úkonom – sväteniny len podľa dispozície prijímajúceho.

Cieľom sviatosti je vždy posvätenie ľudskej duše. Sväteniny majú rôzne určenie. Niektoré slúžia pri bohoslužbe, napr. kostol, zvon na veži, liturgické rúcho, sv. oleje… Iné sú určené výhradne pre veriacich, napr. krížiky, posvätené prstene, hromničky, svätená voda, atď. Vysluhovateľom svätenín nie je len kňaz, ale má ním byť každý kresťan. Sväteniny vykonávajú otec a matka, keď dávajú požehnanie svojim deťom, keď žehnáme iných, keď sa prežehnávame, keď sa ukloníme pred krížom na ceste.

Sväteniny nemajú posvätiť len dušu človeka, ale majú preniknúť do nášho života, aby prostredie, v ktorom žije kresťan bolo pokresťančené, posvätené. Práve preto sa stavali pri cestách a v poli kríže a malé kaplnky. Nezabudnime však, že sviatosti sú oveľa dôležitejšie než sväteniny. Napriek tomu mali by sme si lepšie všímať kríž pri ceste, či kaplnku v poli, či stvorené veci, aby sme lepšie pochopili, že slnko nad nami je Boží dar, že z čistej vody, z vône kvetov hovorí Boh. Vo všetkom možno vidieť Stvoriteľovu moc. Všetko je posvätené jeho rukou a všetko má slúžiť nášmu šťastiu. Prijímajme tieto dary a sväteninami otvorme svoje duše pre jeho požehnanie.

duch. otec Michal Jenča

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.