Dcéra Svetla


„Ó, sv. Filoména, panna a mučenica, oroduj za nás, aby sme na tvoj mocný príhovor dosiahli čistotu ducha a srdca, ktorá vedie k dokonalej Božej láske. Amen.“
Zasvätená Ježišovi

Jej rodičia, ktorí spravovali grécke panstvo, boli obdarovaní dieťaťom, za ktoré sa tak dlho bezvýsledne modlili. Podľa toho ju nazvali Filoména – „dcéra svetla“, čo v gréckom jazyku znamená „milovaná“. Je zvláštne, že práve v týchto časoch, vyše dve storočia po odkrytí jej tela v katakombách 25. mája 1802, sv. Filoména vyvolala veľkú úctu. Malá Filoména bola svojimi rodičmi vychovávaná veľmi pobožne. K prvému sv. prijímaniu pristúpila v piatich rokoch a v 11. roku sa zasvätila sľubom svätej čistoty Kráľovi svätých, ktorému zostalo jej srdce verné. Keď začal 13. rok jej života, jej otec musel cestovať do Ríma, pretože cisár Dioklecián sa mu vyhrážal vojnou. Dcérka i kráľovná cestovali spolu s nim. Sotva Dioklecián uvidel prekrásnu kňažnú, zatúžil ju urobiť svojou cisárovnou a sľuboval jej otcovi všetko, aby mohol získať jej ruku. Rodičia Filomény naliehali, aby prijala túto ponuku. Lenže ona z dôvodu svojej prísahy odmietla. Cisár ju strašil všelijakými nástrahami. Ona odpovedala, že sa ho nebojí.

Ochrana z neba

Cisár ju rozkázal spútať a uvrhnúť do väzenia. Tam ju denne navštevoval, snažiac sa získať jej súhlas. Počas 40-denného väzenia bola o chlebe a vode. V tridsiatom siedmom dni tohto väzenia sa jej zjavila Panna Mária a predpovedala jej nadchádzajúce mučeníctvo. Prisľúbila, že jej pošle sv. Gabriela, aby jej pomáhal a posilňoval ju. V štyridsiaty deň ju dal ukrutne zbičovať. Sv. Filoména bola ako jedna živá rana. No Boh jej zoslal dvoch anjelov, ktorí jej oblievali rany nebeský mbalzamom a prinavrátil jej zdravie a silu. Prekvapený cisár sa ju usiloval ešte raz získať, ale nadarmo. Rozkázal ju priviesť k rieke Tiber. Tam jej priviazali na krk železnú kotvu a hodili ju do rieky. Opäť však dvaja anjeli na príkaz Ježiša Krista pannu zachránili. Za údivu prizerajúceho sa davu ju bezpečne zaniesli na breh rieky.

Malá mučeníčka

Zatvrdnutý ako faraón zo Starého zákona tyran rozkázal, aby mladá svätica bola vlečená ako čarodejnica cez Rím a potom prebodnutá šípmi. Avšak nebeský lekár opäť uzdravil svoje dieťa. Rozzúrený cisár rozkázal do nej strieľať, ale strely odmietli poslušnosť a nevyšli z lukov. Po opakovanom rozkaze strely zmenili smer letu a vrátili sa do skupiny katov. Dioklecián nariadil skončiť všetko mučenie sťatím. A tak odletela do neba, aby prijala svoju korunu slávy. Stalo sa to 10. augusta o tretej hodine. Jej hrob v Priscilijských katakombách v Ríme nosí jej meno i symboly mučeníctva: palmu, ľaliu, bič a tri strely. Telesné pozostatky sv. Filomény 10. augusta 1805 preniesli do Mugnama, miesta položeného na vŕšku neďaleko Neaopola. Tam je jej kaplnka, ktorá sa stala miestom najdivotvornejších zázrakov.

Svätá orodovníčka

Kedykoľvek ju vzývame, obdržíme veľké milosti. K jej najviac oddaným ctiteľom patril sv. Ján Mária Vianney. Kostoly zasvätené sv. Filoméne sú v Číne i Kurdistane, v Afrike, Konstantinopole či v Indii. Všade okamžite a zázračne odpovedá na modlitby. Ja to cítim.

Pozdravujem ťa, sv. Filoména, moja vznešená ochrankyňa. Buď mojou orodovníčkou u Ježiša Krista, Tvojho ženícha. Pros za nás teraz i v hodine mojej smrti. Sv. Filoména, milovaná dcéra Ježiša a Márie, pros za nás, ktorí sa k tebe utiekame.“

Filomena Balogová, Ovčie

Jeden komentár k “Dcéra Svetla”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.