Duchovnosť a psychológia

Drahí farníci, ako sme vám sľúbili v predchádzajúcom čísle, budeme pokračovať v zozname techník konkrétnych spôsobov zvládnutia povýšenej úzkostlivosti. Všetky tieto techniky sú jednoduché a dostupne každému.


Diafragmálne dýchanie (bránicou)
Keď sa nachádzate v stave úzkosti, vaše dýchanie sa stáva rýchlym a nepravidelným a začínate dýchať hruďou. Užitočnejšie a lepšie pri prekonávaní úzkostlivých myšlienok je dýchanie bruchom, to znamená dýchať diafragmálne (bránicou).
Aby sme sa naučili dýchať diafragmálne (bránicou):
a) Ľahnite si na chrbát a položte si knihu na brucho. Dýchajte tak, aby sa kniha pri vašom dýchaní nadvihovala.
b) Sadnite si. Pravú ruku si položte na brucho a ľavú na hruď. Dýchajte tak, aby sa nadvihovala len pravá ruka.
c) Zoberte si hodiny a stopnite si čas: päť sekúnd na nádych a päť na výdych.
d) Opakujte súbežne s rytmom dýchania: „S každým nádychom sa uvoľním, s každým výdychom sa rozjasním.“

Zastavenie myšlienok
Je to jednoduché. Keď u vás vznikajú pochmúrne myšlienky, môžete ich jednoducho zastaviť. Aby ste sa naučili zastavovať myšlienky, musíte si osvojiť techniku uvoľnenia svalstva. A potom, hocikedy by u vás vznikali znepokojujúce myšlienky, ktoré vám prekážajú, povedzte si, že nedovolíte týmto myšlienkam sa ďalej rozvíjať a použite techniku relaxácie. Príjemný pocit uvoľnenia zabráni rozvoju takých myšlienok a taktiež predíde negatívnemu vplyvu týchto myšlienok na váš fyziologický stav. Tu je niekoľko krátkych a efektívnych spôsobov k dosiahnutiu relaxácie.

Reflex upokojenia
Časom sa reflex upokojenia môže dostaviť už za šesť sekúnd.
a) Porozmýšľajte o tom, čo vám naháňa strach, alebo vás znepokojuje.
b) Usmejte sa pre seba. Pomôže to uvoľniť svaly na tvári.
c) Povedzte si: „Moje telo môže ostať pokojným, pokiaľ som vedome v čulom a aktívnom stave“.
d) Zľahka a pokojne sa nadýchnite.
e) Vydýchnite a uvoľnite pritom čeľusť. Vaše horné a dolné zuby sa nesmú dotýkať.
f) Predstavte si, ako sa z vášho tela, od hlavy až po končeky prstov na nohách, vytráca ťarcha a prúdi teplo.
Nech sa to zdá akokoľvek náročné, no pravidelnou praxou môžete zvládnuť týchto šesť krokov za šesť sekúnd.

Okamžité uspokojenie
Pomáha vyvolať reakciu relaxácii za niekoľko sekúnd. Okamžité uspokojenie pozostáva z piatich krokov.
a) Prvý krok: Pravidelné dýchanie. Bez ohľadu na znepokojenie, neprestávajte dýchať pravidelne a zhlboka.
b) Druhý krok: Pozitívny výraz tváre. Zľahka sa usmejte, hneď ako zistíte, že situácia na vás začala vplývať.
c) Tretí krok: Rovnováha tela. Vypnite hruď, pozdvihnite hlavu, natiahnite krk, nasmerujte bradu dopredu. Predstavte si, že vás dvíhajú nitkou, pripevnenou za vaše záhlavie.
d) Štvrtý krok: Vlna uvoľnenia. Nechajte prejsť vlnu uvoľnenia tými časťami tela, ktoré sú napäté.
e) Piaty krok: Vedomá kontrola. Reálne zhodnoťte svoju situáciu.

Technika „au“
Natiahnite si na zápästie ruky gumku do vlasov a jednoducho sa ňou uštipnite zakaždým, keď u vás budú vznikať nepríjemné myšlienky.
Každý raz, keď sa oslobodíte z otroctva nepríjemných myšlienok, pri pomoci ľubovoľnej z týchto techník, pomodlite sa. Prineste Ježišovi tú situáciu, ktorá vás znepokojuje, tých ľudí, o ktorých máte strach, tie plány, ktoré ste rozvinuli.

Všetky tieto techniky odstraňujú iba symptómy, ale neriešia príčiny. Preto nasledujúci krok bude pozostávať z oveľa hlbšej a systematickej prace v dvoch smeroch: psychologickom a duchovnom. V duchovnom smere ide o budovanie vzťahu dôvery s Bohom, cez osobný vzťah s Nim. Lebo iba Boh môže nám dať pokoj, o ktorom sníva každý z nás. Nie pokoj, ktorý ponuka tento svet, ale ktorý ponuka Ježiš. Nech vás v tom vedie a sprevádza Duch Svätý.

Miroslav a Lilia, Sankt Petersburg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.