Konfliktom s najbližšími sa vyhnúť nedá a nie vždy je ľahké nájsť v sebe pre nich dostatok lásky. Väčšina manželstiev máva svoje obdobie sucha. V našom vlastnom manželstve objavujeme, že prítomnosť Boha je v ňom prameňom života. Keď dvaja manželskí partneri zveria svoje životy do Božích rúk a požiadajú ho, aby bol v centre ich manželstva On, ich vzťah je potom napájaný zvnútra a vyživovaný z vonkajšieho zdroja.
Niektorým prítomnosť Boha v manželstve prinesie obnovenie dôvery, iným láskavý záujem, ktorý nahradí sebectvo a u iných spôsobí zmenu deštruktívneho správania. Treba sa modliť, aby sa Boh znova dostával do centra nášho manželstva. Boh nás napĺňa láskou a drží naše manželstvo pokope.
Boh je najlepším uzdravovateľom konfliktu. Poznáme mnoho manželských párov, ktoré by už dávno neboli spolu, keby Boh nebol v srdci ich manželstva. Či sme vystavení veľkým prekážkam alebo len menším problémom každodenného života, ak je Boh v strede, je to obrovský rozdiel. Sú štyri dôvody, prečo je to tak.
1. Manželstvo je dar od Boha
Keď Adam prvýkrát uvidel Evu, povedal: ”Toto je teraz kosť z mojich kostí a mäso z môjho mäsa“ (Gn 2, 23). Tieto krásne slová hovoria o stotožnení sa, intimite, oslave a pocite úplnosti.
Často bez toho, žeby sme si to uvedomili, sa po niekoľkých rokoch, či dokonca mesiacoch manželstva ocitneme v polohe, kedy si navzájom všímame len chyby toho druhého a stávame sa kritickými. Ak sa však namiesto toho sústredíme na to, aké dobré je byť partnerom jeden druhému, pokúsime sa vidieť silné stránky toho druhého a ďakovať za ne Bohu, posilní to našu lásku.
V našej mysli by nikdy nemala tkvieť otázka: Prečo som si zobral/a práve môjho manžela/ku a nie… kohokoľvek iného? Ak však budeme Bohu za nášho manžela/ku neustále ďakovať, budeme schopní si jeden druhého oveľa viac vážiť. Kritika a nevďak iba zvýrazňujú slabosti toho druhého. Ak vnímame nášho manželského partnera ako dar od Boha, dokážeme mu byť za neho vďační.
2. Biblia vyžaduje vzájomnú úctu
Ježišovo učenie o manželstve pochádza z čias, keď sa žena považovala za menejcennú a od muža sa očakávalo, že jej nanúti svoju vôľu. Podľa rímskeho práva mal manžel absolútne právo nad svojou domácnosťou, ženou, deťmi a otrokmi. Jeho manželka nemala žiadnu ochranu pred zneužívaním, ktoré umožňovala jeho fyzická sila.
Učenie nového zákona bolo revolučné: “Muži, milujte manželky, ako aj Kristus miluje Cirkev a seba samého vydal za ňu”; “A tak sú aj muži povinní milovať svoje manželky, ako vlastné telá” (Ef 5, 25-28).
V Pavlových pokynoch sa odrážala výnimočná úcta a starostlivosť, ktorú ženám preukazoval samotný Ježiš. Ježiš dal mužovi aj žene rovnakú hodnotu. Toto výrazne ovplyvnilo manželský vzťah. Nasledovať Ježišov príklad znamená rešpektovať jeden druhého a vážiť si navzájom svoje názory. Vylučuje to nadradzovanie vôle niektorého z partnerov pri rozhodovaniach, ktoré ovplyvňujú oboch.
3. Boh je zdrojom lásky
Mnoho ľudí vstupuje do manželstva s nerealistickými očakávaniami voči svojmu manželovi, alebo manželke. Ale skúsenosti nám ukazujú, že žiadny človek nemôže tieto potreby úplne naplniť. To dokáže iba Boh. Manželia, ktorí sa zoberú v očakávaní, že ich partneri naplnia ich najhlbšie potreby, budú nakoniec sklamaní.
Biblia nás povzbudzuje, aby sme sa veľkými očakávaniami obracali na Boha a volali k nemu o lásku, trpezlivosť, nádej, odpustenie, povzbudenie, alebo čokoľvek iné, čo nám chýba. Kresťanský model znamená prijať lásku prostredníctvom úzkeho, osobného vzťahu s Bohom a potom si ju navzájom darovať.
4. Boh prináša do manželstva harmóniu
V našom manželstve sa snažíme predkladať dôležité rozhodnutia a nezhody Bohu a hľadať jeho cestu vpred. Stále pozorujeme, že modlitba prináša do manželstva veľkú harmóniu. Biblia nás ubezpečuje o sile spoločnej modlitby dvoch ľudí, alebo modlitby jeden za druhého.
To nie je len prísľub telesného uzdravenia, ale aj uzdravenia našich vzťahov. Stane sa, že máme medzi sebou nezhody a zdá sa nám, že neexistuje východisko. Modliť sa s integritou znamená žiadať Boha, aby nám dal múdrosť a ukázal nám jeho východisko. Po spoločnej modlitbe sme často prekvapení, ako zrazu dokážeme oceniť stanovisko toho druhého a vidíme aj tretiu možnosť, ktorá nám predtým vôbec neprišla na um. Modliť sa v čase konfliktu je ťažké. Avšak sme nútení prehodnotiť naše postoje a pocity, ktoré na nás doliehajú.
Modlitba nejde dokopy so zúrivosťou a nenávisťou. V čase nezhody sa dokážeme modliť spolu iba vtedy, ak sa aj inokedy spolu modlievame. Rozdiely a nezhody nemusia zničiť manželstvo. V skutočnosti môže byť ich výsledkom posilnenie a rozvoj nášho vzťahu.
Vedome žiť v Božej prítomnosti – uvedomovať si jeho prítomnosť všade okolo nás, v nás a s nami v našom manželstve – a prosiť ho o jeho múdrosť a lásku. Boh nás spojil jeho láskou a vždy pre nás nájde aj východisko. Veľmi často diskutujte o vzájomných rozdieloch a modlite sa spolu za jednotu, aby ste boli jedno srdce a jedna duša.
MUDr. B. Vaščák